E X P E R I M E T R U
20 iulie - 15 august 2021

Muzeul Naţional al Ţăranului Român, alături de Centrul de Excelenţă în Arhitectură Arte şi Audiovizual, vă invită marţi, 20 iulie 2021, ora 18:00, la vernisarea expoziţiei

E X P E R I M E T R U

E X P E R I M E T R U prezintă trei experimente elaborate în afara perimetrului cotidian de către trei personalităţi contemporane în domeniul arhitecturii, al restaurării şi al artelor plastice: Matei Luca STOIAN, Graziella STOIAN şi Nicolae STOIAN.

Acest proiect artistic, prezentat publicului larg din capitala Italiei la „Accademia di Romania” din Roma, este astăzi expus în Bucureşti, fiind găzduit de Muzeul Naţional al Ţăranului Român în perioada 20 iulie - 15 august 2021, la Sala Media, intrarea din Strada Monetăriei nr. 3. Proiectul artistic, ce a fost itinerat în galeriile de artă private din 6 capitale ale Europei: Roma, Copenhaga, Stockholm, Mainz, Luxembourg şi Viena, este astfel prezentat şi publicului bucureştean. Preocupaţi de găsirea unor noi mijloace de expresie, artiştii mizează cu succes în lucrările lor pe vizual şi pe percepţia senzorială.

Expoziția Experimetru reprezintă creaţiile celor trei artişti contemporani: Graziella STOIAN, Nicolae STOIAN şi Luca Matei STOIAN, membri ai Uniunii Artiştilor Plastici din România, creații care au un loc special în practica artistică a secolului XXI, prin răspândirea unor culori unice, „acestea sunt diferențiate de texturi netede, fibroase, calme sau tensionate care, captând lumina, dau naștere unui joc compoziţional savant în lumină şi umbră specific artei contemporane”.

Expoziţia marcată de numeroase lucrări de format foarte mare, realizate pe suprafeţe - suport variate şi cu materialităţi mixte, compun sub conceptul expoziţional „Experimetru” o simbioză a operelor artistice contemporane, izbitoare în unitatea sa prezentând specialiștilor și publicul larg iubitor de artă contemporană, o reinterpretare creativă prin abstractizare în arta plastică.

Expoziția E X P E R I M E T R U poate fi vizitată în perioada 20 iulie - 15 august 2021, la Sala Media, intrarea din Strada Monetăriei nr.3, Muzeul Naţional al Ţăranului Român.

Pentru informații suplimentare puteți să ne contactați pe adresa de
e-mail: experimetru.art@gmail.com
Curator și coordonator proiect artistic E X P E R I M E T R U
prof.dr.arh. Luca Matei Stoian
Parteneri principali: Muzeul Național al Țăranului Român
Parteneri: Lucas & Partners Arhitectura Studio, Igloo Media, M.N.G. ART SRL, CATENA, GLULAM SA, GIP.SRL. ANNWINE .

Parteneri instituționali: Uniunea Artistilor Plastici, Ordinul Arhitecților din România – Filiala Teritorială București, Colegiul Național de Muzică „George Enescu”, Uniunea Arhitecților din România.
Pentru informații suplimetare legate de eveniment vă rugăm să accesați:
Facebook : https://www.facebook.com/centrudeexcelentaAAA
Site: https://www.ceaaa.ro/, http://www.muzeultaranuluiroman.ro/

MISIUNEA C.E.A.A.A.

Inițiem și organizăm evenimente culturale, construim o comunitate ce reunește profesioniști, dar și publicul creativ și cultural din România.

Prin tot ceea ce facem ne-am propus să contribuim la construirea unei infrastructuri puternice pentru dezvoltarea antreprenoriatului creativ în țară, creșterea și diversificarea audienței atelierelor, designerilor, micilor afaceri, promovarea întreprinzătorilor și profesioniștilor creativi pe plan național și internațional.

Centrul de Excelentă în Arhitectură Arte şi Audiovizual este o organizaţie neguvernamentală, cu caracter autonom, care susţine interesele comunităţii creative din România în dialogul cu instituţiile statului şi cu organizațiile internaţionale. Acţionăm pentru crearea unui mediu propice dezvoltării comunității creative din România.

Una dintre prioritățile noastre din utimii ani, a fost inițierea unor proiectele de dezvoltare artistică şi arhitecturală prin coagularea comunităților creative în jurul unor spații şi proiecte ce pot aduce în lumină Bucureștiul și România pe harta culturală europeană.

Portofoliul nostru include organizarea de activități cu scopul interacțiunii pe plan național și internațional, programe de perfecţionare profesională, expoziţii, lansari de carte, workshop-uri artistice, seminarii şi dezbateri.