Florin Toma, Colecţionarul de vise
Lansare de carte

Muzeul Naţional al Ţăranului Român vă invită vineri, 16 aprilie 2021, ora 15.00, la Sala „Irina Nicolau”, la lansarea cărţii Colecţionarul de vise, de Florin Toma.

Îndeobște, o lansare de carte se face musai în prezența criticii literare. La această lansare, însă, am experimentat un alt mod, mai inedit. Nu într-o librărie, ci într-o expoziție („INCANDESCENT”, de la Muzeul Naţional al Țăranului Român). Precum și în absența unui critic literar, pe care l-am înlocuit cu un rafinat om de cultură și colecționar (RADU BOROIANU) și cu un diplomat carismatic (CRISTIAN DIACONESCU). Amândoi vor încerca să deșire ghemul de semnificații ale unui asemenea experiment sincretic, din care să efileze noduri și intersecții între arta vizuală și arta scrisului.

Fără să forțăm fantezia, o carte poate fi asemuită lesne cu o cahlă cu care să ne ocrotim incandescența.