Târg de Sfântul Andrei 2015

27 noiembrie – 1 decembrie

Piața Țărănească și Centrul pentru Integrare şi Dezvoltare PRUT organizează în perioada 27 noiembrie – 1 decembrie 2015, în curtea interioară a Muzeului Național al Țăranului Român, Târgul de Sfântul Andrei. Programul este între orele 10 și 18, iar intrarea este liberă.

Veți putea degusta produse de post și de dulce de prin toate zonele țării.

De post găsiți dulceturi și siropuri tradiționale de pe Dealurile Mărtănușului, zacști și murături dâmbovițene, miere și produse apicole, turtă dulce și covrigi de la Pitești, fructe și legume proaspete, plăcinte și mâncare gatită la ceaun.

La mare preț sunt preparatele moldovenești de pe ambele maluri ale Prutului: cozonaci, poale-n brâu și aliverci.

Li se alătură meșteri și producători cu icoane pe lemn și pe sticlă, podoabe, hăinuțe și căciuli croșetate, obiecte din lemn și ceramică, obiecte de colecție, lavandă, decorațiuni, cosmetice naturale.

Invitați de seamă:

Târgul din Basarabia este un eveniment inedit, organizat cu prilejul Zilei Naționale a României, în cadrul căruia vor fi prezentate produse fabricate în Republica Moldova, precum şi obiecte de artizanat de pe ambele maluri ale Prutului.

În cadrul târgului din Basarabia vor fi expuse şi puse în vânzare începând de la intrarea de pe Monetăriei obiecte de artizanat, bucate şi băuturi tradiţionale, produse lucrate manual, jucării pentru cei mici, mobilier şi decor rustic, vinuri selecte, dulciuri şi produse naturiste.

Evenimentul este un prilej în plus pentru promovarea valorilor culturale comune ale românilor de pe ambele maluri ale Prutului, precum și o oportunitate de a iniția noi legături economice între producătorii din cele două state.

Organizatori:

Tactic Events - Corina Berariu – office@tacticevents.ro
Centrul pentru Integrare şi Dezvoltare PRUT – Stefan Miron targ@dinbasarabia.ro

Parteneri:

Ambasada Republicii Moldova în România şi Organizaţia Studenţilor
Basarabeni din Bucureşti, cu sprijinul Departamentului Politici pentru Relația cu Românii de Pretutindeni, Guvernul României.

Parteneri Generali: Vinăria Purcari şi Restaurantul Vatra Neamului.
Parteneri: Ministerul Transporturilor şi Infrastructurii Drumurilor, Guvernul Republicii Moldova
, şi Propago.