Dacă revii, vei descoperi şi alte bucurii în muzeu. Vei avea posibilitatea să participi alături de noi la programe, evenimente sau întâmplări mereu altele şi mereu altfel, ba chiar vom putea colabora la proiecte comune. Merită!

Condiții de participare la târgurile de meșteri

Muzeul Național al Țăranului Român își asumă sarcina de a proteja, încuraja și valorifica patrimoniul cultural național imaterial.

Începând cu anul 1995, muzeul nostru organizează târguri de meșteri. Acestea vizează sprijinirea meșterilor, încurajarea creației artistice, valorificarea produselor meșteșugărești și adaptarea la noile condiții ale pieței libere.

Selecția meșterilor la târg a fost condiționată de următoarele criterii:
- meșterii au obligația de a respecta tradiția locală, lăsând loc exprimării talentului și creației proprii;
- respectarea ornamentelor, motivelor, cromaticii, din zona etnografică din care provin meșterii;
- respectarea relației dintre materie primă - obiect - procedee tehnice de execuție - instrumentarul de lucru;
- respectarea valorilor și a funcțiilor obiectului (cotidian, ceremonial);
- integrarea tradiției în realitatea prezentului.