Painting parts

Expoziție de pictură Ana Petrovici-Popescu
15 şi 29 decembrie 2012, sala Acvariu

Muzeul Național al Ţăranului Român vă aşteaptă sâmbătă, 15 decembrie 2012, ora 17.00, la vernisajul expoziţiei de pictură Painting parts, semnată de pictoriţa Ana Petrovici-Popescu.
Expoziţia va fi găzduită în sala Acvariu, între 15 şi 29 decembrie 2012.

Ana Petrovici-Popescu, născută la 24 martie 1986, este licenţiată a Univesităţii Naţioanale de Artă din Bucureşti, în anul 2008, având ca profesori pe pictorii Horea Paştina şi Mihai Sârbulescu.

Cuprinzând lucrări realizate într-o bogată paletă de culori, expoziţia propune privitorilor teme din atelier. Istoricul şi criticul de artă Cristian Velescu notează în prefaţa catalogului expoziţiei: „Pictoriţa Ana Petrovici-Popescu a ales pentru prima ei expoziţie personală o seamă de lucrări menite a condensa într-o formă excesiv-rezumativă ceea ce aş numi portert sau autoportret la tinereţe. Ana Petrovici-Popescu ne poartă prin mijlocirea pânzelor şi cartoanelor sale către miezul a ceea ce aş numi lumea limitei, aceasta este tocmai tema pe care şi-a aşezat-o sieşi înainte, cu deplină modestie şi simplitate”.

Cuvântul de deschidere va fi rostit de istoricul şi criticul de artă Cristian-Robert Velescu.