Târg cu meşteşugari şi bucate tradiţionale, pentru Moșii de Toamnă

În perioada 1 – 3 noiembrie 2013, vă invităm la târg, în curtea Muzeului Naţional al Ţăranului Român. Meșterii artizani aduc la târg: linguri, blide, străchini, covoare, costume tradiționale și podoabe.

Toate regiunile țării sunt prezente prin produse gastronomice specifice fiecăreia. Zacuscă, murături, dulcețuri, plăcinte, brânzeturi, cârnați sau palincă sunt doar câteva din bunătățile care vă așteaptă să le descoperiți gustul.
Nu va lipsi nici ospățul caracteristic oricărui Târg de Moși: pastramă la grătar, mititei sau fasole cu ciolan.

În curtea din spate, colecționarii de antichități au ca de obicei nenumărate obiecte ce poartă farmecul vremurilor trecute.

Atelierul de joaca și construcții organizat pentru acest week-end și având denumirea Peripețiile micului extraterestru, îi invită pe copii să construiască o machetă și să își facă noi prieteni. Atelierul costa între 20 și 35 lei, în funcție de numărul obiectelor confecționate și se va ține sâmbătă, între orele 13.30-17.00, iar duminică de la 11.30 la 17.00. Programările se fac la Cristina Vasilescu 0733051279 sau pe e-mail artis.sapientia@yahoo.com

Program: zilnic între orele 10:00-18:00
Intrarea la târg este liberă !
Organizator eveniment
Fundaţia Kogaion 115