Arte & Design Textil/ 2014

Departamentul de Arte Textile - Design Textil vă invită Marţi, 17 iunie 2014, orele 18.00, la Muzeul Naţional al Ţăranului Român, Sala Acvariu, la vernisajul secţiunii a doua a expoziţiei intitulate
Master/ an II Licenţă/ Arte & Design Textil/ 2014

Expoziţia prezintă teme de cercetare ale masteranzilor în arte textile ambientale, precum şi o selecţie de lucrări realizate de studenţii anului II Licenţă / Departamentul Arte Textile - Design Textil pe parcursul anului universitar 2013- 2014.

Curator: Dorina Horătău / lector univ. dr.
Prezintă: Mădălina Mirea / critic de artă

Sorina Şerban, studentă în anul II master, prezintă lucrarea intitulată Urme regăsite. În cadrul ansamblului compoziţional desfăşurat parietal şi spaţial, autoarea utilizează tehnici de lucru mixte combinate cu diferite tipuri de colaj textil.

Corina Banciu, deasemenea studentă în anul II master, în tema Călătorie , propune o serie de interpretări formă/ fragment, inspirate din istoria amerindienilor.

Dan Liviu Constantin prezintă compatibilităţi de forme, ornamente, imprimeuri şi tehnici diverse de colaj, cumulate într-un ansamblu parietal textil compus din panouri textile printate digital.
Mihaela Bondalici, Roxana Ionescu, Amina Elnayef şi Mihai Popescu, studenţi în anul II / Licenţă Arte& Design Textil, expun lucrări care exemplifică vizual câteva teme de studiu / interpretare stilistică a unor motive decorative preluate din diferite curente artistice sau perioade istorice.

Coordonarea şi punerea în practică a temelor lansate a beneficiat de colaborarea asistentului doctorand Iulia Toma.
Perioada: 17 iunie23 iunie 2014

Adresa: Şoseaua Kiseleff 3, Sector 1, Bucureşti, 011341

Organizator: Departamentul de Arte Textile- Design Textil/ F.A.D.D./ Universitatea Naţională de Arte Bucureşti
Partener principal: Muzeului Naţional al Ţăranului Român