Conferință: Cu Tenda (II). Povești, imagini și sunete călătoare

13 iunie 2019, ora 18:30, Muzeul Municipiului Bucureşti - Palatul Suțu

Muzeul Municipiului București vă invită joi, 13 iunie 2019, ora 18:30, la conferința „Cu Tenda (II). Povești, imagini și sunete călătoare prin memoria vie a Balcanilor”, pe care Lila Passima o va susține la Palatul Suțu.

Cu un background artistic și vizual și o activitate muzeală de peste 20 de ani, Lila Passima explorează teritorii culturale într-o manieră interdisciplinară, fiind preocupată mai ales de relația dintre imagine și obiect, memorie și text. Expozițiile și publicațiile pe care le-a construit de-a lungul timpului dezvăluie o perspectivă integratoare – în care limbajul vizual se alătură celui etnografic, documentar – și un interes continuu pentru redescoperirea și revitalizarea unui patrimoniu național insuficient exploatat și împărtășit.

Mai multe informații despre acest eveniment sunt aici:

Coordonator: Cătălin D. Constantin.

Intrare – 10 lei. Biletele se pot cumpăra în ziua conferinței, de la standul de bilete al Palatului Suțu.

Eveniment organizat de Primăria Municipiului București prin Muzeul Municipiului București.