Dialogul culorilor și al semnelor

1 – 8 iunie 2016, Sala Acvariu

Fundației Thotart vă invită miercuri, 1 iunie 2016, de la ora 17, la vernisajul expoziției Dialogul culorilor și al semnelor, care va avea loc la Sala Acvariu de la Muzeul Național al Țăranului Român.
Expoziția va putea fi vizitată până pe 8 iunie 2016. Intrarea este liberă.

Cine suntem?
Suntem o echipă de artiști, profesori la Liceul Nicolae Tonitza care ne propunem să găsim artistul din fiecare și să-l dezvoltăm.
Alături de copiii care frecventează atelierele Fundației Thotart am împărtășit experiențe și am evoluat pas cu pas, am conturat lumi și vise, prin semne și culoare și adunând atâtea emoții și sentimente colorate încât am selectat o mică parte din ele pentru a le putea împărtăși într-un cadru festiv.

În fond, frumosul și frumusețea sunt cele care crează bucurie și ce bucurie poate fi mai mare decât a-i face și pe ceilalți părtași la bucuria personală. Pictura este o stare de a fi.

„Sentimentul colorează, nu pensula. Poți colora c-o bucățică de cărbune, și toate tuburile din lume nu-ți dau albastrul unei flori de inișor dacă nu-l ai în suflet“, spunea Nicolae Grigorescu.

Fără a ne propune, inspirați de același cer, copiii au adunat lucrări pentru o expoziție cu multe orizonturi. O expoziție care se dăruiește, fiind suficient să întinzi mâna și să te fulguie gândurile ce zboară prin aer.

Anamaria Mihaela Aldea – 14 ani
Elena Carmen Afrenie – 9 ani