Lansare de carte: Roma inedită / Roma inedita

Roma inedită este o carte de iubire pentru fragment şi pentru detalii ale orașului, mai puțin mărețe. O carte de iubire pentru o altfel de Roma, la fel de preţioasă şi de interesantă, dar diferită de cea grandioasă, monumentală şi eternă. O carte în care fotografiile-fragment îşi spun povestea în doar câteva fraze, însă concentrate în amintiri extrem de vii. O evocare personală şi sentimentală, concepută ca dialog afectiv între cuvânt şi fotografie.
Roma inedită este cartea-martor, care rămâne la capătul ciclului de expoziţii fotografice, pe care le-am dedicat de-a lungul anilor dialogului dintre România şi Italia.

-Rodica Fleşariu Marinescu

Ediţie bilingvă româno-italiană