Mihai Oroveanu a plecat dintre noi

Bucureşti, 2 septembrie 2013

Am aflat cu mare tristeţe despre dispariţia, sâmbătă, 31 august 2013, a colegului şi prietenului nostru, Mihai Oroveanu, directorul Muzeului Naţional de Artă Contemporană.

Istoric de artă şi curator, Mihai Oroveanu a fost unul dintre cei mai apropiaţi prieteni ai lui Horia Bernea şi ai Muzeului Naţional al Ţăranului Român, membru fondator al Fundaţiei Alexandru Tzigara-Samurcaş şi membru al Consiliului Ştiinţific al Muzeului. Îi datorăm, pentru toate acestea, recunoştinţa noastră şi regretăm profund pierderea unuia dintre cei mai valoroşi oameni de cultură contemporani.

Dumnezeu să-l odihnească în pace!

Fotografie de Dinu Lazăr