Revista MARTOR, Nr. 18 din 2013

Volumul cu numărul 18 al revistei Martor își propune o grupare de articole științifice și material vizual în jurul tematicii COPILĂRIEI. Titlul volumului este REMEMBERING CHILDHOOD atrâgând atenția, pe de o parte, asupra rolului major pe care rememorarea propriei copilării îl are pentru definirea noastră ca adulți și, pe de altă parte, asupra necesității reconsiderării copilăriei ca subiect de studiu. Probabil că etnologii sunt printre primii care au așezat copilăria printre obiectele lor de studiu; între timp există o antropologie a copilăriei, o istorie a copilăriei și, mai nou, o muzeologie a copilăriei. Muzeul Național al Țăranului Român a derulat, în ultimii doi ani, un proiect internațional vizând cercetarea și realizarea unui MUZEU VIRTUAL AL COPILĂRIEI (http://childhoodmuseum360.ro). O parte din materialul obținut prin cercetare sau creat pentru expoziții a fost valorificat în acest volum, împărțit în câteva secțiuni în cadrul cărora dialogul dintre articole este crucial.

Martor 18/ 2013
REMEMBERING CHILDHOOD

Ioana POPESCU, Simina BĂDICĂ
Two Introductions