Târg de Sfinţii Mihail şi Gavriil

8-10 noiembrie 2013

Intrarea este liberă!

Piața Țărănească şi Meșter(Ești)! vă invită week-end-ul acesta, de vineri până duminică, la un nou târg în curtea interioară a Muzeului Naţional al Tăranului Roman. Târgul este organizat cu ocazia sărbătorii Sfinţilor Mihail şi Gavriil. Programul este 10.00 – 18.00 şi intrarea este liberă.

Dacă doriţi să sărbătoriţi într-o atmosferă tradiţională, vă aşteptăm din 8 până în 10 noiembrie, în curtea interioară a Muzeului Naţional al Țăranului Român, alături de producători tradiţionali, meşteri populari, artizani handmade şi colecţionari.

Vor fi prezenţi cu bunătăti de toate felurile, icoane, ilice, podoabe, măşti, săpunuri naturale, plante de leac, lăzi de zestre, mobilier ţărănesc, linguri, blide, ceramică, costume tradiţionale mai vechi şi mai noi, porţelanuri, sfeşnice şi numeroase obiecte de colecţie.

Puteţi degusta, cum cere tradiţia la Piaţa Țăranească: afumături din carne de porc, oaie, vânat, curcan de la Zimbria (jud. Galati), brânzeturi de oaie şi vacă din Argeş, de la Nea Mihai, siropuri, zacuşti, dulceţuri de la Poiana Fermecată, specialităţi cu ciuperci din Bucovina, pâine in trei culori de la Târgul Domnesc, pălinci, vinuri din podgoriile românesti şi ţuici.

De-ndulcit avem: Cozonac Bujor şi Cozonac Domnesc, turtă dulce, şerbet, ciocolată de casă şi dulciuri bănăţene, prăjituri tradiţionale din Maramureş, plăcinta întinsă de Turnu, poale-n brâu şi gogoşi, plăcinte munteneşti şi baclavale.

Din meniu: sărmaluţe la ceaun, fasole cu afumatură, paprikaş de pui, mămaligă şi lipie dâmboviţeană, vin fiert, pastramă şi alte bunăţăti, de toate şi pentru toate gusturile.

Detalii:
Corina Berariu - Events Manager