Târgul „100 de Tradiții Românești”
28 – 30 mai 2021

Asociația Kogaion 115 organizează târgul 100 de Tradiții Românești în curtea interioară a Muzeului Naţional al Țăranului Român, strada Monetăriei nr. 3, în perioada 28 – 30 mai 2021. Intrarea este liberă.

Pentru trei zile, curtea muzeului găzduiește meșteri veniți din diferite zone ale țării, iubitori de frumos şi continuatori ai tradițiilor românești. Aceștia vor expune icoane, pristolnice, măști populare, ii şi catrințe, chimire şi sumane, covoare țesute la război, cuverturi tradiționale și fețe de masă brodate manual, vase din ceramică și sticlă pictate, obiecte de decor și mic mobilier din lemn crestat.

Artizani talentați sunt pregătiți cu bijuterii din argint și din cupru, îmbrăcăminte și accesorii din piele naturală, articole vestimentare pictate, decorațiuni si uleiuri din lavandă, cosmetice preparate doar din ingrediente naturale. Pentru că în 1 iunie sărbătorim Ziua Copilului, la târg puteți găsi hăinuțe din bumbac și jucării croșetate.

Producătorii aduc la târg o mulțime de bunătăți: cârnați de casă și pastramă țărănească de vită, brânză de burduf în coajă de brad, telemea de capră și de oaie, păstrăv copt și afumat, fructe şi legume de sezon, miere, vin, țuică de prune, turtă dulce, prăjituri după rețete maramureșene, plăcinte și baclavale, dulcețuri, sucuri de cătină, bere artizanală.

În curtea interioară, anticarii așteaptă vizitatorii cu costume populare autentice, mobilier țărănesc, roți de tors, pluguri, lăzi de zestre, blidare, ciubere, lingurare.

Mâncăruri proaspăt preparate pot fi savurate la târg: ciorbă de potroace, fasole cu ciolan, varză cu costiță afumată de porc, sărmăluțe cu mămăliguță, frigărui de pui cu legume şi bulz țărănesc.

Vă rugăm să respectați normele de distanțare socială și să manifestați responsabilitate față de sănătatea dumneavoastră și a celorlalți.

Program: zilnic între orele 10:00-19:00

Organizator eveniment: