Sfântul Iov din Maramureș și noii mărturisitori

Conferință sub egida Din temnițe spre sinaxare
6 mai 2014, ora 18.00, Studioul Horia Bernea

Muzeul Național al Țăranului Român vă așteaptă marți, 6 mai 2014, ora 18.00, la Studioul Horia Bernea, la conferința Sfântul Iov din Maramureș și noii mărturisitori, care va avea ca temă mărturisirea jertfelnică a lui Hristos în secolul XX.

Sfântul Iov Codrea (1902 – 1985), chiar dacă a fost deja canonizat de către Biserica Ortodoxă din Ucraina, este cunoscut foarte puțin în România, deși după tată se trăgea dintr-o veche familie românească.

Invitați:
Danion Vasile, scriitor